Máte dotaz? Napište nám
Po–Pá: 8:00–16:00
>>>> Zkoukněte akční produkty z nejnovějšího newsletteru <<<<

Digitální předsevzetí

Digitální předsevzetí. Třetina lidí chce trávit méně času u obrazovek
 
Více než 40 % uživatelů by chtělo v roce 2020 změnit svůj digitální životní styl. Dávají si proto digitální předsevzetí. Podle průzkumu společnosti Kaspersky by nejvíce lidí chtělo především omezit čas strávený u obrazovek svých zařízení.
 
 

 
V minulém roce se sledovalo, jak se do centra pozornosti kyberzločinců dostala osobní data uživatelů. V porovnání s rokem 2018 stoupl počet krádeží hesel o celých 60 %. Hackeři také například kradli přístupové údaje k online účtům. 
 
Vlivem těchto i dalších událostí nabyla více než polovina internetových uživatelů (56 %) dojem, že není možné dosáhnout v současném digitálním světě úplného soukromí. Třetina jich pak pochybuje o tom, jak si mohou komplexně zabezpečit své online soukromí. Není proto velkým překvapením, že se pro tento rok rozhodlo 42 % uživatelů upozadit klasická předsevzetí „musím zhubnout a žít zdravěji“ a raději se zaměří na svůj digitální svět. Průzkum také ukázal, že lidé chtějí dosáhnout lepšího chování na síti a vyšší bezpečnosti prostřednictvím jednoduchých předsevzetí a řešení – začnou používat silnější hesla nebo se pokusí snížit úroveň kybernetického stresu.
 
Hlavním cílem digitálních předsevzetí se ukázalo být navýšení ochrany soukromí a dat. Provedený průzkum ale zároveň odhalil, že se lidé chtějí zaměřit na celou řadu oblastí. Předně by chtěli zkrátit čas, který tráví u obrazovek svých digitálních zařízení. K tomuto kroku se se začátkem roku rozhodlo přistoupit 29,1 % respondentů.18,3 % jich také nechce usínat se svým chytrým telefonem či tabletem na nočním stolku. Tato čísla tak potvrzují stoupající zájem o digitální detox. Čtvrtina respondentů si chce také pravidelně zálohovat svá data a uklidit plochu svých počítačů. V předsevzetích se také objevil Facebook, kde by 11,2 % uživatelů chtělo vymazat ze seznamu svých přátel ty uživatele, se kterými se nikdy neviděli osobně.
 
Jak se správně zabezpečit?
  1. Všechna zařízení, která používáte pro online transakce (online bankovnictví nebo nakupování na e-shopech), pravidelně aktualizujte a vybavte je účinným bezpečnostním řešením.
  2. Pro všechny vaše online účty používejte unikátní silná hesla.
  3. Zkontrolujte nastavení ochrany osobních údajů a omezte šíři toho, co veřejně sdílíte a co vidí i neznámí uživatelé.
  4. Zablokujte aplikace a funkce, které nepoužíváte.
  5. Zablokujte možnost sledování polohy vašeho zařízení a pravidelně promazávejte cookies.
  6. Zadejte svoji e-mailovou adresu do služby „Have I Been Pwned“, kde se dozvíte, jestli vaše heslo uniklo, čímž by váš účet mohl být vystaven nebezpečí.

Metodologie průzkumu 
Průzkumu se zúčastnilo 2 000 respondentů z Evropy starších 18 let. Průzkum provedla výzkumná agentura Arlington Research v prosinci roku 2019.
 
Zdroj: www.kaspersky.cz 

Naposledy přidané

Nahoru