Produkt Počet kusů Cena s DPH
25. 6. 2019
archiv novinek

Je Wi-fi ve Vaší kavárně bezpečná?

Potkáváte je prakticky na každém kroku - veřejné Wi-Fi sítě. Jsou k dispozici téměř v každé restauraci, kavárně, nákupním centru dokonce i na některých koupalištích! Aktuálně je na světě více než 216 milionů Wi-Fi hotspotů. Dostupnost internetu je snadná, příjemná a mnohdy i vyžadovaná. Jenže veřejné připojení přináší řadu bezpečnostních rizik. Máme pro Vás odpovědi na 5 otázek, které by vás mohly před připojením k veřejné Wi-Fi síti zajímat. 

 

 

 

Jak Wi-Fi funguje?

Wi-Fi (Wireless Fidelity) vytváří bezdrátovou síť, v jejímž dosahu se mohou připojená zařízení připojit k internetu. Ochrannou známku Wi-Fi vlastní sdružení Wi-Fi Alliance. Právě toto sdružení zaručuje určité standardy. Mimo jiné i to, že se k internetu připojíte pomocí zařízení libovolné značky a že spolu různá zařízení budou bez problémů komunikovat. 

 

Jaká jsou bezpečnostní rizika?

Kybernetičtí útočníci si často vybírají nezabezpečené veřejné Wi-Fi sítě, které je poměrně snadné kompromitovat. A to napříkad pomocí tzv. exploitu. Jak tvrdí odborníci z Esetu, útočníci mohou také využít MITM útok (Man in the Middle), kdy vstoupí do komunikace mezi uživatelem a dodavatelem a mohou zachytávat data odeslané ze zařízení připojeného do veřejné Wi-Fi sítě. Také mohou snadno vytvořit podvodnou síť (například s názvem  Free Wi-Fi) a doufat, že se k ní připojíte, nebo mohou prolomit heslo na hlavním routeru. Jakmile získají přístup k internetovému připojení, mohou provést útok, přesměrovat uživatele na podvodnou webovou stránku nebo odcizit přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví. Proto je vždy důležité se přesvědčit, že se připojujete k autentické a zabezpečené síti.

Co neodesílat přes veřejné sítě?

Určitě jsou aktivity, které se všeobecně nedoporučuje provádět přes veřejnou Wi-Fi síť. Patří sem přihlašování k různým službám, například na sociální sítě, ke svému internetovému bankovnictví, provádět bankovní transakce nebo podobné aktivity, u kterých hrozí zneužití ze strany kybernetických útočníků. 

Co můžete udělat pro větší bezpečnost?

  • Dohlédnout na to, abyste na mobilním zařízení nebo notebooku měli vždy aktualizovaný operační systém
  • Vhodné je také aktualizovat aplikace nebo jiný nainstalovaný software v zařízení
  • Rozhodně je nutné používat prověřenou internetovou ochranu
  • Používejte šifrování pomocí virtuální privátní sítě (VPN)
  • Používejte správce hesel
  • Pokud to je možné, používejte dvoufaktorové ověřování (2FA).

 

Na co si dát pozor?

Vždy byste se měli připojovat k hotspotům zabezpečeným pomocí hesla nebo online přihlášení a ujistit se, že je Wi-Fi spravována důvěryhodným dodavatelem. 

 Zákaznická linka

481 001 000
každý pracovní den 8:00 - 17:00
Kontaktní formulář

Akce


Výhody nákupu na SW.cz

Proč nakupovat software u sw.cz?

Výhody nákupu na SW.cz Výhody nákupu na SW.cz Výhody nákupu na SW.cz Výhody nákupu na SW.cz Výhody nákupu na SW.cz Výhody nákupu na SW.cz Výhody nákupu na SW.cz Výhody nákupu na SW.cz Výhody nákupu na SW.cz Výhody nákupu na SW.cz

Možnosti platby


Visa, Visa Electron, MasterCard, Maestro, PayU, PayPal


E-shop roku


SW.cz na Facebooku