Produkt Počet kusů Cena s DPH
10. 9. 2020
archiv novinek

Jak chránit data dětí?

Sociální sítě v dětských rukou: jak chránit data dětí?
 
Se začátkem školního roku řada rodičů řeší, jak se postavit k populárním sociálním sítím. V kolektivu je děti využívají, rodiče chtějí sdílet snímky z prvního školního dne, ale ze všech stran slyší o riziku ztráty soukromí. Připravili jsme praktický manuál, jak být bezpečně online.
 
Sociální sítě jsou nepochybně fenomén dnešní doby. Dobrovolně na nich sdílíme všední i výjimečné okamžiky. Bohužel tak ale také otevíráme dveře útočníkům, kteří mají zájem informace nebo fotografie zneužít.
 
 
 
Doporučili bychom, aby dospělí převzali zodpovědnost za zařízení jako celek. Počítač a telefon, které dítě využívá, zabezpečte vhodným bezpečnostním programem, který bude chránit zařízení dítěte nejen před škodlivým kódem, ale i podvody. Ochranu soukromí už ale musí řešit samotné děti. Samy musejí vědět, že o sobě ve vlastním zájmu nesmějí sdílet osobní nebo intimní informace. Děti by neměly mluvit na internetu například o tom, kolik jim je let, kde bydlí, kam chodí do školy nebo co dělají jejich rodiče. 

Odborníci na bezpečnost i psychologové se shodují, že zcela zakazovat dětem sociální sítě nijak nepomůže.
Tlak kolektivu je velký a rodiče jen ztratí možnost s dětmi o online bezpečnosti otevřeně mluvit. Právě dialog je přitom nejvhodnější řešení. Můžete např. s dětmi zajít do kina na film V Síti a otevřít tak toto složité téma. Pokud máte menší děti, podívejte se na výukové programy, jako je třeba Datová Lhota od České televizeTento program doprovází i interaktivní hra, kde si menší děti vyzkouší různá rizika a naučí se s technologiemi pracovat bezpečně.
 
Klíčová je vzájemná důvěra. Podle průzkumu mezi českými dětmi se 24 % dětí s negativním zážitkem z kyberprostoru nikomu nesvěří. Domluvte se s dětmi na pravidlech, které budete všichni dodržovat.
Například mohou komunikovat jen z počítače v obývacím pokoji a vy na oplátku budete respektovat jejich soukromí (přiznejme si na rovinu, že teenageři se prostě svěřovat nechtějí). 
 
Jaká pravidla dodržovat při používání sociálních sítích?
  • Chraňte zařízení antivirovým programem.
  • Naučte děti používat silná hesla.
  • Všechny profily na sociálních sítích nastavte jako soukromé. Nic, co děti nebo vy nasdílíte, tak neuvidí člověk mimo okruh vašich přátel.
  • Jako rodič schvalujte žádosti o přátelství. Zajímejte se, s kým se děti v kyberprostoru přátelí.
  • Nekritizujte dětské online zájmy, ale snažte se pochopit, proč jsou lákavé.
  • Vysvětlete dětem, proč by o sobě neměly sdílet soukromé informace, ani vy sami je o dětech nesdílejte. 
  • Počítač mějte ve společném prostoru, abyste měli kontrolu nad tím, co dítě sleduje či s kým komunikuje.
Zdroj: ESET Zákaznická linka

481 001 000
každý pracovní den 8:00 - 17:00
Kontaktní formulář

Akce


Výhody nákupu na SW.cz

Proč nakupovat software u sw.cz?

Výhody nákupu na SW.cz Výhody nákupu na SW.cz Výhody nákupu na SW.cz Výhody nákupu na SW.cz Výhody nákupu na SW.cz Výhody nákupu na SW.cz Výhody nákupu na SW.cz Výhody nákupu na SW.cz Výhody nákupu na SW.cz Výhody nákupu na SW.cz

Možnosti platby


Visa, Visa Electron, MasterCard, Maestro, PayU, PayPal


E-shop roku


SW.cz na Facebooku