Jak vybrat první chytrý telefon do školy?
Mnoho rodičů uvažuje, jestli s nástupem do školy není čas pořídit dětem telefony. Kdy je vhodný čas pro první smartphone a jak je vybírat?
Pokud zvažujete nákup mobilního telefonu pro vašeho prvňáčka, nejste jediní. Podle průzkumu společnosti ESET by do první třídy koupila telefon třetina Čechů, 40 % by jej pořizovalo mezi 9. a 12. rokem a pětina by čekala do třinácti let. Velmi malá část respondentů (2 %) by telefon pořídila už v předškolním věku nebo naopak až středoškolákovi (5 %).
„Nejvhodnější věk pro pořízení prvního chytrého telefonu neexistuje. Záleží na vyspělosti konkrétního dítěte. Nejde totiž jen o přístroj, ale také o zodpovědnost, že ho dokážu neztratit a že s ním budu umět bezpečně zacházet. Ne každé dítě bude asi v 6 letech schopné pochopit rizika, která s využíváním chytrých zařízení souvisejí,“ dodává Vladimíra Žáčková, specialistka kybernetické bezpečnosti společnosti ESET.
Telefony nás totiž například ruší od soustřední nebo nám brání lépe usínat. I malé dítě proto musí být schopné telefon odložit. Pomáhá, pokud má rodina jasně stanovená pravidla. Jako orientační manuál můžete využít Digitální dohodu projektu Safer Kids Online.
Jak vybrat první telefon pro školáka?
Univerzální nejlepší model či značka neexistuje. Záleží na tom, proč rodiče telefon pořizují, na rozpočtu ale také společenských konvencích ve vaší škole. Pokud pořizujete telefon jen kvůli občasné kontrole, možná by stačil ještě telefon bez přístupu k internetu nebo dokonce jen chytré hodinky s GPS lokalizátorem.
Kupujete-li nový telefon, vybírejte ověřené výrobce – je u nich vyšší pravděpodobnost, že se budou starat i o zabezpečení výrobků. Mluvíme o značkách běžně dostupných v obchodech.
Chytrý telefon pro dítě neobjednávejte z tržišť, jakým je třeba Aliexpress – jde o pochybné asijské značky. Za prvé není jasné, zda by zabezpečení dat odpovídalo evropským zákonům, a za druhé tady nemusejí fungovat vůbec.
Použitý telefon? Ano, pokud jej zabezpečíte
Telefony se dětem ztrácí a ničí. Možná tedy i vaše dítě bude dědit telefon po někom z blízkých. V takovém případě vždy dbejte na to, aby do telefonu bylo možné instalovat nejaktuálnější verzi operačního systému Android nebo iOS. U konkrétního modelu tuto informaci snadno vyhledáte. Neaktualizovaný telefon je zranitelnější vůči kybernetickým útokům.
Používaný telefon vždy přepněte do továrního nastavení, i když dítě dostává telefon od rodičů. Tím se smažou veškerá uložená data.
- Návod, jak vrátit telefon s iOS do továrního nastavení
- Návod, jak vrátit telefon s Androidem do továrního nastavení
Jak první telefon dítěte zabezpečit?
Pokud už máte telefon doma, zaměřte se na to, aby jej dítě mohlo bezpečně používat. Dítěti vždy vysvětlete, proč to či ono pravidlo vyžadujete. Zákazy a příkazy totiž u technologií příliš účinné nejsou.
Na telefon nainstalujte bezpečnostní aplikaci určenou pro daný operační systém. Tu by dítě nemělo nikdy vypínat ani odinstalovat. Podle věku můžete zvážit také instalaci aplikace rodičovské kontroly. Prostřednictvím této aplikace můžete nastavit limity pro používání telefonu k zábavě nebo zakázat nevhodné stránky či aplikace.
Operační systém telefonu i aplikace v něm vždy bez odkladu aktualizujte. Nové aplikace si vybírejte jen v oficiálních obchodech Google Play či App Store, tyto obchody totiž aplikace proaktivně kontrolují a hledají škodlivý kód. Nainstalovaným aplikacím udělujte co nejméně oprávnění.
Dětem také vysvětlete, že by si měli na internetu chránit soukromí – to znamená nesdílet příliš mnoho, nefotit intimní fotky nebo takové, kde jsou vidět jejich osobní údaje nebo třeba adresa bydliště.
Různé služby jsou dnes propojené napříč zařízeními – například k e-mailu se automaticky přihlašujete z telefonu i počítače. Velmi důležité je udržovat v dobré kondici všechna zařízení dětí a dodržovat zásady bezpečného přihlašování. Mezi tyto zásady patří zejména tvorba silných a unikátních hesel. Proto doporučujeme dětem nainstalovat na počítače bezpečnostní program se správcem hesel, ten totiž umí generovat bezpečná hesla a ukládat je do šifrovaného sejfu, kam na ně útočníci nemohou. Nikdy dětem nedovolte ukládat hesla pro automatické přihlášení, na takto uložená hesla se útočí často a bohužel úspěšně.
Zdroj: www.eset.cz